I warszawski piknik archiwalny

I Warszawski Piknik Archiwalny19 czerwca 2010 r. Warszawa, Pałac Staszica

Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Archiwalne, Stowarzyszenie Archiwistów Instytucji Wymiaru Sprawiedliwości, Stowarzyszenie  Archiwistów Kościelnych

Ideą I Warszawskiego  Pikniku  Archiwalnego było zwróceni uwagi i zainteresowanie  warszawiaków archiwami, ich zbiorami i pracą archiwisty. Miały temu służyć  pokazy, ekspozycje, prelekcje i wystąpienia  przygotowane przez archiwa warszawskie.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład prof. Alicji Kuleckiej o dokumentach towarzyszących człowiekowi przez całe życie. Wykładowi towarzyszył pokaz tych dokumentów, takich jak metryka, dokumenty szkolne, uczelniane, medyczne, bankowe. Fachowych porad o możliwościach poszukiwań dokumentacji pracowniczej i płacowej udzielało Archiwum Państwowe Dokumentacji Płacowej i Osobowej w Milanówku. Można było zdobyć wiele ciekawych informacji z zakresu genealogii i heraldyki. Uwagę przyciągały wystawy fotograficzne z przedwojennych pikników  na Bielanach czy w Milanówku przygotowane przez Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Państwowe Dokumentacji Płacowej i Osobowej w Milanówku.

Piknikowi towarzyszyły  stoiska z książkami, biżuterią, ozdobną  papeterią, kosmetykami oraz mała kawiarenka prowadzona przez słuchaczy Policealnego Studium Informacji, Archiwistyki i Księgarstwa . Atmosferę piknikową uzupełniały  kolorowe banery, baloniki, plakaty.

Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem warszawiaków i być może już na stałe wpisał się w   pejzaż Krakowskiego Przedmieścia.